Mjere podrške EK poljoprivrednom sektoru

Mjere podrške EK poljoprivrednom sektoru
Voće i povrće

Europska komisija najavila je deblokadu oko 125 milijuna eura za podršku poljoprivrednom sektoru u EU-u pogođenom ruskim jednogodišnjim embargom za zapadne prehrambene proizvode. 

Izvanredne mjere uvode se s ciljem rješavanja novo nastalih problema na tržištu i stupaju na snagu s 18. kolovozom 2014. godine. Mjere su u ovom trenutku posebno usmjerene na sljedeće voće i povrće: rajčica, mrkva, bijeli kupus, paprika, cvjetača, krastavci, gljive, jabuka, kruške, bobičasto voće (malina, kupine …), stolno grožđe i kivi. Europska komisija ocjenjuje da su u ovom trenutku ovi proizvodi posebno ugroženi s obzirom da se ovo voće i povrće nalazi u fazi početka berbe ili je u punoj berbi i da za većinu navedenog voća i povrća ne postoji novo raspoloživo alternativno tržište izvan EU. Za voće i povrće koje dospijeva kasnije, naročito agrumi (za nas značajne mandarine) očekuju se donošenje mjera prije početka berbe.

Najavljene izvanredne mjere uključuju:
mjeru povlačenja proizvoda za besplatnu distribuciju kojom se povučeno voće i povrće s tržišta donira karitativnim tijelima i ustanovama, školama, bolnicama, ustanovama za stare i nemoćne te kaznionicama uz isplatu operatoru – isporučitelju povučenog voća i povrća  s tržišta potpore po kg proizvoda, a uz mogućnost dodatne potpore za troškove sortiranja i pakiranja i troškova transporta do primatelja pomoći;
mjeru zelene berbe kojima se provodi kompletna berba nedozrelih proizvoda na određenoj površini prije nastupanja tehnološke zriobe;
mjeru ne – ubiranja plodova kojom se sa određene površine u okviru normalnog proizvodnog ciklusa ne provodi prodaja proizvedenog proizvoda. Proizvođači koji se pridržavaju okvira provedbe mjera zelene berbe i ne – ubiranja ostvaruju prava na financijsku kompenzaciju koja se isplaćuje po hektaru voća i povrća.

U najavljenim izvanrednim mjerama mogu participirati svi proizvođači voća i povrća u Europskoj uniji kao članovi proizvođačkih organizacija, ali i kao neudruženi samostalni proizvođači. Pristup mjerama je dobrovoljan, odnosno o korištenju mjera odlučuje sam proizvođač ili proizvođačka organizacija, a u skladu s procjenom da li im ponuđene mjere odgovaraju u smislu ponuđene financijske nadoknade.

Za provođenje navedenih izvanrednih mjera Europska komisija je izdvojila 125 milijuna EUR-a. Mjere će se provoditi do kraja studenog 2014. godine, a uvažavati će se retroaktivno poduzete mjere koje su provedene najranije s danom 18. 8. 2014. godine.

U svezi s detaljima provedbe ovih mjera u tijeku je donošenje provedbenih akata Europske komisije kojim će se detaljnije precizirati visine naknada i kompenzacije proizvođačima za voće i povrće kao i ostali tehnički elementi provođenja mjera, a koji će se razmatrati već na sastanku predviđenom za 22. Kolovoza 2014. U skladu s tim i prema potrebi Ministarstvo poljoprivrede donijeti će nužne podzakonske akte za njihovu provedbu.

U daljnjim koracima Europska komisija je najavila da će razmatrati stanje na tržištu, te sukladno potrebi proširivati listu proizvoda voća i povrća ili po potrebi donositi nove mjere u cilju stabilizacije EU tržišta voća i povrća, a tako i cjelokupnog tržišta poljoprivredno prehrambenih proizvoda.

U svezi sa daljnjim koracima i odlukama Europske komisije o ovim i mogućim budućim mjerama Ministarstvo poljoprivrede će priopćenjima informirati zainteresiranu javnost, a u narednom tjednu, nakon sastanka u Bruxellesu, ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina održat će sastanak s proizvođačima voća i povrća na kojem će se proizvođače upoznati s navedenim mjerama.


POVEZNICA NA IZVOR INFORMACIJE U EU:

http://www.mps.hr/default.aspx?id=11935 

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-932_en.htm?locale=en 

Podijeli
li
0