Izvoznicima pomoć kroz smanjenje nameta i natječaje za energetsku učinkovitost

Izvoznicima pomoć kroz smanjenje nameta i natječaje za energetsku učinkovitost
Ministar Tomislav Ćorić s Miodrag Šajatović, glavnim urednikom Lidera
Photo: Ratko Mavar

Izvoznicima i gospodarstvu država može pomoći kroz smanjenje parafiskalnih nameta i natječajima za povećanje energetske učinkovitosti u industriji, što se već provodi, a nastavit će se i u idućoj godini,  poručio je u utorak ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić na 28. susretu Liderova Kluba izvoznika.

Ministar Ćorić izjavio je da hrvatski izvoznici u svom poslovanju nailaze na čitav niz izazova, a neke su od njih, poput rasta troškova rada i cijena električne energije, varijable na koje država i ministarstvo ne mogu značajnije utjecati. No, kako navodi, mogu utjecati na smanjenje parafiskalnih nameta, što već i provode.

Podsjeća da su trenutno u realizaciji nove sheme plaćanja naknada za obnovljive izvore energije (OIE), koja idu u smjeru rasterećenja velikih potrošača, odnosno energetski intenzivnih industrija. Po tom pitanju, u finalnoj su fazi komunikacije s Europskom komisijom, a rasterećenja od naknade kretala bi se u rasponu od 80, 60, odnosno 40 posto. Dakle, tvrtke će biti izuzete tog plaćanja, ovisno o kriterijima, kaže Ćorić, koji očekuje da se to realizirati u slijedećih četiri do pet mjeseci.

Konačno, navodi Ćorić, Ministarstvo kroz kontinuirane natječaje, putem kojih je u posljednje dvije godine plasirano 495 milijuna kuna subvencija, potiče i povećanje energetske učinkovitosti u industriji. Smatra da će poticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije, koje će afirmirati u premijskom modelu i koji bi trebao startati slijedećeg proljeća, biti dodatni impuls proizvođačima, pa i izvoznicima, da idu u tom smjeru.

Kada je riječ o konstantnim prigovorima izvoznika da na njihovu konkurentnost negativno utječe (pre)jaka kuna, Ćorić kaže da je jaka kuna postala alibi za neuspjeh, pošto je ona jaka još od 1994. godine, dok je s druge strane, u razdoblju od tada do danas, imala "nevjerojatno stabilan tečaj". Smatra da je većina poduzetnika anticipirala te granice kretanja tečaja i ugradila ih u poslovanje, a s druge strane, ocjenjuje da je izostala afirmacija pozitivnih eksternalija koje takav stabilan tečaj ima na makroekonomsku sliku Hrvatske.

Upitan o najavama potencijalnog dolaska automobilskog giganta Volkswagena u Hrvatsku, kazao je da osobno nije sudjelovao u tim razgovorima, no ocjenjuje kako bi jedan takav iskorak značio jako puno za hrvatsku industriju i izvozni sektor. Ukoliko su se razgovori na tu temu počeli voditi, učinit će se sve da do tog ulaganja i dođe, kaže Ćorić, istaknuvši da i inače svi zajedno moraju raditi na tome da uvjeti poslovanja u Hrvatskoj budu što bolji.

Izvor: HINA

Podijeli
li
0